عاقبت سنگین بی‌توجهی مردم به هشدارها

عاقبت سنگین بی‌توجهی مردم به هشدارها

عاقبت سنگین بی‌توجهی مردم به هشدارها / روند صعودی ‌ابتلا به ‌کرونا در دزفول

گروه استان‌ها ـ تعداد مبتلایان به کرونا در دزفول روند صعودی گرفته و در چند روز اخیر روند گسترش این بیماری در دزفول به دلیل بی‌توجهی برخی از مردم دزفول، عشایر ساکن ‌و برخی از مردم روستاها، به هشدار “در خانه بمانید” سیر صعودی پیدا کرده است.

در روزهایی که ویروس کرونا حسابی سیستم بهداشت و درمان را مشغول کرده مردم دزفول بدون توجه به هشدارها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در خیابان ها ومعابر در حال ترددند و  روند صعودی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در دزفول نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است.

متاسفانه با وجود تاکیدات مکرر جامعه پزشکی مبنی بر اینکه مردم برای مبتلا نشدن به این ویروس، از ترددهای غیرضروری در سطح شهر خودداری کرده و یا اینکه در جایی اذحام نکنند باز هم شاهدیم هنوز آن طور که باید و شاید این خطر از سوی مردم دزفول، عشایر ساکن در این شهر و روستاهای این شهرستان جدی گرفته نشده است.

مریم زارع یکی از شهروندان دزفولی که در داروخانه مشغول خرید داروهای مادرش است، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این باره می‌گوید: طرح فاصله‌گذاری از سوی مردم و کسبه جدی گرفته نشده و مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیچ‌گونه توجهی ندارند.

این شهروند دزفولی در ادامه گفت: رعایت فاصله‌گذاری هوشمند حداقل‌کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم و چنانچه سلامتی شخصی برایمان مهم باشد پس وظیفه داریم فاصله خود را بادیگران حفظ کنیم متاسفانه در سطح شهرستان دزفول خیلی از افراد رعایت نمی‌کنند که این جای نگرانی دارد.

ادامه بی‌تفاوتی نسبت به کرونا در دزفول

یکی از کسبه بازار دزفول که با رعایت تمام نکات بهداشتی مشغول فروش اجناس خود است در این باره می‌گوید: اصلی‌ترین راه شکست کرونا و قطع زنجیره ابتلا در خانه ماندن است که هنوز این امر مورد توجه جدی قرار نگرفته است و بسیاری از افراد رفتار متفاوتی در چنین شرایطی از خودشان نشان می‌دهند.

وی افزود: رعایت نکات بهداشتی و خود قرنطینگی مهمترین راهکار پیشگیری از ابتلاء به این ویروس است اما با وجود توصیه‌های مکرر رسانه‌ها، مسئولان و کارشناسان برخی از افراد هنوز ابتلاء به این بیماری را جدی نگرفته‌اند.

زنگ خطرکرونا در دزفول؛ مردم اعتقادی به فاصله گذاری اجتماعی ندارند

دیگر شهروند دزفولی در این باره معتقد است: عمده مردم بی‌توجه به این مسائل در سطح شهر تردد می‌کنند و بسیاری از شهروندان نیز اولیات و حداقل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و فاقد ماسک و دستکش هستند.

وی ادامه می‌دهد و می‌گوید: پس از اجرایی طرح فاصله گذاری اجتماعی شاهد هستیم که بخش زیادی از این مسائل در سطح شهر دزفول رعایت نمی‌شود؛ متاسفانه علاوه بر اینکه مردم نکات بهداشتی را رعایت نکرده؛ شاهد هستیم اکثر اصناف مواد غذایی را بدون روپوش پلاستیک در مغازه‌های خودشان گذاشته‌اند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه با وجود تاکیدات مکرر جامعه پزشکی مبنی بر اینکه مردم برای مبتلا نشدن به این ویروس از ترددهای غیرضروری در سطح شهر خودداری کرده  یا اینکه در جایی اذحام نکنند باز هم شاهدیم هنوز آن طور که باید و شاید این خطر از سوی بسیاری از همشهریان دزفول جدی گرفته نشده است  و همانند روزهای عادی بدون ماسک  دستکش در سطح شهر به گشت و گذار مشغولند.

صف‌های پرخطر؛ نیمی از مردم کرونا را جدی نگرفته‌اند

حاج مصطفی که از کسبه بازار است با بیان اینکه بیش از نیمی از مردم هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند، گفت: با این حد از مداخلات و همکاری مردم موضوع کرونا به این زودی‌ها خاتمه نخواهد یافت، سطح شهر و پارک‌ها حاکی از این است که متاسفانه مردم توصیه‌های موکد بهداشتی و هشدارها را جدی نگرفته و گزارش‌ها کادر درمانی و رسانه‌ها شهرستان نشان دهنده استمرار تردد و رفتارهای اجتماعی مردمی است.

وی ضمن اظهار تاسف از این که بیش از نیمی از مردم دزفول هنوز کرونا را جدی نگرفته‌اند، می‌گوید: بحث به خطر انداختن سلامت آحاد شهروندی و سرایت بیماری به دیگران مطرح است و با تعارف حل نمی‌شد بنابراین به نظر می‌رسد با این موضوع مسئولان مربوطه باید جدی‌تر برخورد شود.

بی‌توجهی مردم دزفول  به هشدارها ادامه دارد؛ مردم قرنطینه را شکسته و راهی کوچه و خیابان شدند.

خانم زمان از شهروندان دزفولی در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما، می‌گوید: با وجود هشدارهای فراوانی که همه روزه از طریق تمام رسانه‌ها و فضای مجازی به مردم داده می‌شود اما هنوز هم بسیاری از مردم در خیابان‌ها و بازارها هستند و به امور روزمره خود می‌پردازند و روال زندگی عادی در جریان است گویا خبری از کرونا نیست یکی در حال خرید در بازار و دیگری در واحد صنفی بدون هیچ ماسک و دستکشی است.

وی در ادامه گفت: زنگ خطر بی‌توجهی شهروندان به ویروس کرونا را به صدا در آورده و احساس می‌شود باید مسئولان برای پیشگیری از تداوم این وضعیت و اینکه غفلت و سهل انگاری عده‌ای همه را گرفتار نکند تدابیری بیندیشند.

خانم زمان این شهروند دزفولی معتقد است: اگر چه ممکن است در خانه ماندن در این روزها خسته کننده و یاس آور شود اما یادمان بماند که تنها قرنطینه کارساز است.

عاقبت سنگین بی‌توجهی مردم به هشدارها دامن همه مردم را خواهد گرفت؛ روند ابتلا به کرونا در دزفول صعودی شد

علی محمودی یکی از کسبه‌ها دزفول با انتقاد بسیار شدید از بی‌توجهی مردم به هشدارها مبنی بر پرهیز ترددهای غیرضروری، گفت:  این بی‌توجهی مردم به هشدارها در دزفول عواقب سختی داشته به طوری که روند ابتلا به کرونا در دزفول صعودی شده است؛ در حالی که تمام دنیا نسبت به این ویروس خطرناک و فوق العاده مسری هشدار می‌دهند و مردم را به رعایت نکات بهداشتی و دوری از اجتماع دعوت می‌کنند اما متاسفانه شاهد بی‌توجهی برخی از شهروندان دزفولی هستیم که جمعیتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند هستیم .

وی در ادامه با بیان اینکه اکثر مردم بدون ماسک و دستکش در سطح شهر تردد می‌کنند، می‌گوید: در این میان پرستاران و پرسنل کادر بهداشت و درمان به عنوان جهادگران سلامت بار این بی‌توجهی را به دوش می‌کشند و روز به روز بر شدت خستگی افزوده می‌شود.

کاش قرنطینه اجباری می‌شود مردم توجهی به در خانه بمانیم ندارند

علی احمدی که دانشجو مهندسی است در گفت و گو تلفنی با خبرنگار تسنیم، می‌گوید: کاش قرنطینه خانگی را اجباری می‌کردند تا زمانی که اجبار نباشد کسی حرف گوش نمی‌دهد؛ نمی‌دانم دیگر باید به چه زبانی به بعضی آدم‌ها باید گفت در خانه بمانید حالا آنها که کار می‌کنند مجبور هستند اما خانواده‌ها باید در خانه بمانند و از خودشان و دیگران مراقبت کنند این بیماری بخدا شوخی‌بردار نیست

وی با ذکر اینکه دلیل عدم توجه مردم به هشدارها ملموس نبودن عمق فاجعه است، گفت: مسئولان باید تعارف را کنار گذاشته و در برخورد با افرادی که به شیوع این ویروس دامن می‌زنند به صورت جدی و قاطعانه ورود کنند.

زهرا سادات که کارمند است در این مورد گفت: من از مسئولان مربوطه خواهش می‌کنم تدابیری بیندیشند؛ برخی از مردم متاسفانه این ویروس را جدی نگرفته‌اند این همه هشدار از طرف تمام مسئولان، پزشکان و پرستاران و همه مردم عادی، هم داده شده اما هنوز هم عده‌ای در بازارها و مکان‌های شلوغ هستند انگار نه انگار که ویروس کشنده و هم‌گیری به اسم کرونا است.

زهرا سادات در ادامه اظهار داشت: اگر مردم همراهی کنند با یاری خدا این بیماری به زودی ریشه کن می‌شود؛ فقط این کار نیازمند همکاری و همراهی مردم است اما متاسفانه شاهد حضور مردم در خیابان‌ها شلوغ هستیم و این اوضاع را خیلی بدتر می‌کند.

به گزارش تسنیم استاندار خوزستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها نسبت به کم شدن حساسیت برخی از مدم نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی هشدار داد و از مردم خواست بیش از پیش نسبت به این موضوع دقت کنند تا شاهد طغیان مجدد کرونا نباشیم.

استاندار خوزستان با تاکید بر لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بین شهروندان استان خوزستان تصریح کرد: اگر فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت توسط شهروندان اجرا نشود، سبب طغیان مبتلایان در استان خواهد شد این نگران‌کننده است.

وی افزود: فاصله‌گذاری اجتماعی برای ما یک تذکر است اگر اجرا نشود با شرایط بدی مواجه خواهیم شد. اصناف و ارباب و رجوع نیز موظف هستند فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، تا شاهد طغیان و بحران نباشیم.

گزارش از فاطمه دقاق نژاد

asaran

View more posts from this author