دعوت کودکان به ضیافت پایپ/ تنها ریزش کوه آسیب نیست

اهواز- بیش از یک دهه است که گاهی کوه بر سر خانه‌های کوی رمضان و منبع آب آوار و تن‌های نحیف کودکان بی‌گناه که تاب سنگینی کوه را ندارند مثل گلی پرپر بر دستان مردم و نیروی امدادی تاب می خورد.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها _ کوثر کریمی: قصه خانه‌های پای کوه منطقه کوی رمضان و منبع آب اهواز صحبت امروز و دیروز نیست. بیش از یک دهه است که هر بار کوه بر سر یکی از خانه‌ها ریزش می‌کند، کودکان بیشترین قربانیان حوادث می‌شوند. کودکانی که در عین معصومیت پر می کشند تا شاید مسئولی به خود بیاید که فقر عواقب زیبایی ندارد و نیازمندان باید حمایت شوند.

در منطقه کوی رمضان و منبع آب اهواز برخی از کودکان به دلیل بالا رفتن از ارتفاع برای عزیمت به خانه خود جانشان را از دست می‌دهند و بعضی از خانه‌ها از بالای کوه ریزش کرده و برخی دیگر هم زیر ریزش کوه آوار می‌شوند.

اهواز، یکی از فقیرترین کلان‌شهرهای کشور است که وضع خدمات‌رسانی به مناطق محروم آن چندان مناسب و درخور شأن خانواده‌های نیازمند نیست. امروز آسیب‌های اجتماعی، چهره فرهنگی خوزستان را تحت شعاع قرار داده است و با این اوصاف دیگر در چنین مناطقی نباید تنها نگران بُنیه مالی ضعیف شهروندان بود.

وجود معتادان و بدآموزی‌هایی که تأثیرات بسیاری بر تربیت فرزندان آینده‌ساز این مرز و بوم می‌گذارد، زنگ خطری است تا در کنار لزوم نجات جان کودکان بی‌گناه به فکر پرورش آنها نیز باشیم.

کودکانی کم سن و سال در منطقه کوی رمضان و منبع آب بر اثر ریزش کوه جان خود را از دست دادند تا شاید با مرگ آنها مسئولان به صورت ضرب الأجلی چاره‌ای برای این مناطق داشته باشند.

وضعیت نامطلوب آسفالت

اسحاق نصرالله زاده یکی از ساکنان خیابان خالدی یا مجاهدین (کوی رمضان) می‌گوید: بارها به شهرداری مراجعه و اعلام کردیم در فصل زمستان و پاییز دانش آموزان از این وضعیت نامطلوب آسفالت که گاهی موجب جمع شدن آب‌های سطحی می‌شود، رنج می‌برند ولی کسی گوشش بدهکار نبود.

این شهروند خیابان مجاهدین اضافه می‌کند: بارها به نیروهای شهرداری نسبت به نظافت بد این خیابان اعتراض کردیم و حتی خواستار جارو کردن خاک‌های درب منازل شدیم ولی آن‌طور که باید نتیجه مطلوبی در پی نداشت.

نصرالله زاده در پایان با گلایه می‌گوید: نمی دانم چرا حتماً باید اتفاقی رخ بدهد تا مسئولان به ما مردم هم فکر کنند؟!

مهاجرت از روستا به دلیل کمبود امکانات

ستاره اسدی شیخ رباط زن جوانی که یک خیابان از خانه‌اش فاصله گرفته و جلوی مدرسه منطقه نشسته است، می‌گوید: شوهرم بیکار است و در خانه‌های ترک خورده مستأجر هستیم.

او در پاسخ به این سوال که «قبلاً کجا بوده‌اند؟» می‌گوید: قبلاً در روستا زندگی می‌کردیم ولی چون مدرسه و بیمارستان نداشتیم و برای همین به اهواز مهاجرت کردیم.

اینجا بدتر از روستاست

اسدی در واکنش به اینکه «چرا به این منطقه خطرآفرین آمده‌اند؟» می‌گوید: برای گرفتن خانه‌ای در این منطقه تنها چهار میلیون ودیعه و ماهانه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت می‌کنیم که در دیگر مناطق با چنین پولی امکان اجاره خانه وجود ندارد.

او در پاسخ به بیان مشکلات و کمبودهای منطقه‌اش با طرح این سوال که «مگر اینجا امکاناتی هم دارد؟!» ادامه می‌دهد: روشنایی و آب که هیچ، جاده و مدرسه که هیچ؛ کلاً هیچ که هیچ؛ اینجا اسمش شهر و عنوان کلان‌شهر اهواز را یدک می‌کشد ولی واقعاً از روستا هم بدتر است.

خانواده‌ای با تجربه سه بار ریزش کوه

نامش صولت کیانی است و با پایی لنگ لنگ کنان به بیرون از خانه می‌آید تا آثار سه بار ریزش کوه را به ما نشان بدهد، یک کارگر ساختمانی که هشت ماه بیکاری را تجربه کرده و دو دختر و سه پسر (یکی از پسرانش معلول ذهنی است) دارد.

کیانی پور در تشریح علت اینکه «چرا بعد از سه بار ریزش کوه هنوز جابه‌جا نشده‌اند؟» می‌گوید: ۱۷ سال است که در خیابان چهار خالدی این منطقه زندگی می‌کنم. سال ۸۲ کوه روی خانه‌های ما آوار شد که در آن حادثه بخشی از خانه من تخریب شد و تازه داماد همسایه‌ام عروسش را برای همیشه تنها گذاشت.

او ادامه می‌دهد: از استانداری، فرمانداری، نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری نامه‌های بسیاری دارم و از زمان رئیس‌جمهوری خاتمی پیگیر هستم، سال ۸۶ به من گفتند «پنج میلیون تومان آورده پرداخت کن تا به همراه یک وام ۱۷ میلیون تومانی خانه‌ای در منطقه سپیدار به تو بدهیم».

این ساکن خیابان مجاهدین گلایه می‌کند: من واقعاً پولی نداشتم که به دولت بدهم و تمام دارایی من این خانه است و بعد از حادثه سال ۸۲، از همسایه‌های هم‌جوار فقط خانواده ما در منطقه ماندند و نزدیک به سه تا چهار بار کوه روی خانه ریزش کرد.

کودکی که از پایپ می پرسد

در میان راه کودکی به اسم محمد که تنها هشت سال سن دارد و کلاس دوم ابتدایی است از واقعیتی تکان‌دهنده پرده بر می‌دارد، او می‌گوید: معتادها به من می‌گفتند «از مغازه برای ما فندک بیاور و پیش ما بشین» ولی من ترسیدم و تا خود خانه فرار کردم.

یکی دیگر از مردان منطقه نیز با عصبانیت می‌گوید: وقتی کودک هفت ساله‌ام به من می‌گوید «پایپ چیست؟» باید چه جوابی به او بدهم! متأسفانه شهرداری و همه مسئولان فقط برخی خانه‌ها را تخریب و بدون نگهداری رها می‌کنند و این خانه‌های تخریب شده به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده است.

ترس دختران ابتدایی از مردانی که آنها را صدا می‌زنند

گلزاده شایان نیا یکی دیگر از اهالی خیابان چهار خالدی هم می‌گوید: از دست معتادان آسایش نداریم و خیلی می‌ترسم که از خانه بیرون بروم؛ یک روز مردی به دخترم که ابتدایی درس می‌خواند می‌گفت «دخترم صبر کن، صبر کن» ولی دخترم با ترس راه مدرسه به سمت خانه را دویده بود.

این شهروند ساکن خیابان مجاهدین با بیان اینکه ما دولت نداریم، با ناراحتی می‌گوید: تنها مدرسه ابتدایی دخترانه منطقه سرویس بهداشتی کثیفی دارد که آب آن اکثراً قطع است و دختران ابتدایی با سن و سال کم باید تا موقع برگشت به خانه خودشان را نگه دارند.

این شهروند ادامه می‌دهد: چند سال قبل حتی مردم روز حادثه ریزش کوه به یکی از مسئولان شهرداری منطقه هفت حمله کردند و واقعاً حقش بود چون جان آنها در خطر است و کسی به فکرشان نیست، شاید کودکانی که جان خود را در حادثه ریزش کوه از دست دادند دکتر می‌شدند یا حتی جای شهردار می‌نشستند.

تنها دو ساعت در روز آب داریم

شایان نیا با گلایه از اینکه گاز و نفت خوزستان را هیچ جای کشور ندارد، اضافه می‌کند: بعضی روزها فقط چند ساعت از صبح آب منازل ما وصل می‌شود و امکان آبگیری داریم.

امنیت نداریم / خانه‌های خالی میزبان معتادان

او انتقاد می‌کند: وقتی روشنایی منطقه ایراد داشته باشد پس امنیت هم نخواهیم داشت چرا که برخی خانه‌های خالی به میزبانی برای معتادان تبدیل شده‌اند و از ترس وجود آنها نمی‌توانیم به بیرون برویم.

این شهروند معترض با طرح این سوال که «مگر تنها مشکل منطقه فقط ریزش کوه است؟» ادامه می‌دهد: بارها از وجود بیش از ۶۰ قلاده سگ گلایه کردیم ولی هیچ کسی گوش شنوایی نداشت. پس شهرداری چه وظیفه‌ای دارد وقتی سگ‌ها ما را خوردند و بهداشت منطقه را تهدید می‌کنند؟

ترس از برگشت به خانه‌های پرخطر

ماه طلا اسد زیبا یکی از اهالی خیابان چهار خالدی کوی مجاهدین که خانه‌اش هم‌جوار سه خانه تخریب شده است، می‌گوید: چند سال قبل که خانه همسایه‌های ما «بارانی»، «منصوری» و «کاظمی» خراب شده بود خیلی از همسایه‌ها و خود ما هم می‌ترسیدیم که به خانه‌هایمان برگردیم.

همهمه در میان زنان بالا گرفته و با ناراحتی می‌گویند «باید روزی یک بار لباس دانش آموزان را بشوریم از بس منطقه پر از خاک و خُل شده است» معلوم نیست چرا هیچ کسی دلش به حال ما نمی سوزد.

راهکار عجیب مسئولان خوزستان! قطع برق خانه‌ها

اسد زیبا زنان دیگر را آرام می‌کند و می‌گوید: چند سال قبل موقع ریزش کوه برق خانه‌های منطقه را قطع کرده‌اند و گفتند که «باید به دلیل خطرناکی منازل از این منطقه جابه‌جا شوید» ولی آیا این راهکار درست است؟

منطقه‌ای پر از دزد / وجود ۷۰ قلاده سگ

ذوالفقار غیبی یکی دیگر از اهالی محله می‌گوید: این منطقه دزدان زیادی دارد چون شب‌ها روشنایی نداریم و اراذل و اوباش از این تاریکی سوءاستفاده می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: بیش از ۷۰ قلاده سگ در این منطقه پرسه می‌زند و کسی آنها را جمع‌آوری نمی‌کند و همچنین خانه‌های خالی شده نیز یا پر از زباله هستند و یا مکانی برای تجمع معتادان تبدیل شده‌اند.

این اهل محله خیابان چهار خالدی در پایان می‌گوید: فاضلاب در این منطقه مثل چشمه آب روان شده است و بالادستی‌ها فقط موقع اخذ رأی ما را می‌شناسند.

قرارگاه خاتم الانبیا و ساماندهی مناطق حاشیه شهر اهواز

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان می‌کند: ساماندهی مناطق حاشیه اهواز کار بزرگی است که این قرارگاه آن را شروع کرده است و با توجه به مشکلاتی که در شهرک‌های حاشیه اهواز مثل ملاشیه، عین دو و خروسیه وجود دارد، کار عظیمی در پیش رو داریم.

سعید محمد با اشاره به اینکه طرح یک تا دو ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود، یادآور شد: بالغ‌بر ۲۰ تا ۳۰ محله و شهرک حاشیه را در اهواز داریم که همه آنها مشکلات دارند، برنامه‌ریزی کردیم در قالب یک قرارداد تهاتر ملک با شهرداری اهواز در سطح ۳۰۰ میلیارد تومان مشکلات و مسائل این مناطق را شناسایی و در یک زمان کوتاه خدمات خوبی را در این مناطق داشته باشیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه قرارداد فعلاً در مرحله مطالعه و تحقیقات است، می‌گوید: شهرداری ملک را در اختیار ما قرار می‌دهد و قرارگاه برای اجرای طرح، آنها را به منابع مالی تبدیل می‌کند.

تلاش برای تعیین ردیف بودجه مناطق محروم

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر عنوان می‌کند: در مدتی که از ورود به مجلس پشت سر گذاشتیم یکی از محورهایی که دنبال می‌کنیم، مناطق محروم و کم برخوردار یا مناطق حاشیه شهر است و با توجه به اینکه اهواز دومین کلان‌شهر از نظر حاشیه‌نشینی است باید بتوانیم از چند طریق این هدف خود را دنبال کنیم.

سید کریم حسینی با اشاره به اینکه پیگیری مسائل و مشکلات این مناطق به صورت «زنجیره‌ای» در چند وزارتخانه و دستگاه باید دنبال شود، ادامه می‌دهد: کار را از طریق وزارت کشور، راه و شهرسازی و همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور دنبال می‌کنیم تا در ردیف‌های بودجه عادی سالیانه برای آنها در نظر بگیرند، همین‌طور وزارت نفت و توجهی که می‌تواند به این مناطق داشته باشند و یا از طریق نهادهایی مثل قرارگاه خاتم الانبیا که مقدمات کار آن انجام شده است.

وی یادآور می‌شود: روز گذشته طی صحبت با استاندار خوزستان مقرر شد تا جزئیات و مطالعات کار ساماندهی مناطق حاشیه شهر اهواز از سوی قرارگاه شروع شود و در حقیقت یک برنامه مدون برای این موضوع ارائه دهند.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با اشاره به اینکه باید همه راه‌ها و منابع مختلف را باید با یک دید کارشناسانه و هم‌افزایی در راستای کمک به مناطق کم برخوردار و حاشیه بررسی کنیم، می‌گوید: باید در همه حوزه‌های عمرانی، معیشتی و فرهنگی این مناطق ورود و از منابع اختصاصی نیز به نحو احسن استفاده کنیم.

غفلت از خدمات‌رسانی به مناطق کم برخوردار

حسینی در واکنش به نگرانی مردم از نبود برنامه برای بعد از تخلیه خانه‌های خطرآفرین مناطقی چون کوی رمضان و منبع آب بیان می‌کند: در زمینه مناطق و محلاتی که بافت‌های نیازمند به بازآفرینی و خروج از فرسودگی دارند نیز ارائه برنامه از راه و شهرسازی مطالبه کردیم که آخرین وضعیت را ارائه دهند. همچنین نشست‌هایی در این خصوص با مسئولان مربوطه داشتیم و در یک موقعیت مطالبه گری قرار داریم تا هم بتوانیم برنامه‌های مطلوبی را در استان داشته باشیم و هم اینکه از طریق وزارتخانه‌های مربوطه و منابع کمک‌کننده کار را دنبال کنیم.

وی با اشاره به بازدید از مناطق کم برخوردار «زوویه» و «زرگان» عنوان می‌کند: ایرادی که به دستگاه‌های خدماتی داریم این است که حتی در خدمات‌رسانی معمولی به این مناطق هم کم‌کاری می‌شود مثلاً به اندازه کافی باید فضای سبز، پارک‌های محله‌ای و نور کافی باشد ولی همین خدمت‌رسانی‌ها هم به خوبی انجام نمی‌شود.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر تصریح می‌کند: مناطق محروم نسبت به مناطق عادی شهر از عمران، پیشرفت و توسعه عقب مانده‌اند و حتی در زمینه دریافت خدمات معمول و روزانه که در دیگر مناطق ارائه می‌شود، مورد غفلت واقع شده‌اند.

حسینی تأکید می‌کند: مسئولان مربوطه باید خدمات‌رسانی معمول را از بهسازی تا نگهداری و توسعه این گونه مناطق در دستور کار داشته باشند که مشکلات موجود در این زمینه نیز مستلزم معطوف کردن توجه خاص به این مناطق است.

وی در پایان می‌گوید: اصلاً نمی‌گوییم که خدمات را از مناطق برخوردار به این مناطق بدهید ولی حداقل به اندازه سرمایه‌گذاری و خدمات‌دهی در مناطق مختلف شهری متقابلاً باید به این مناطق نیز همان خدمات معمول ارائه شود تا عقب‌ماندگی آنها را جبران کنیم.

حضور سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) خوزستان در مناطق محروم

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: در خصوص مناطق حاشیه شهر اهواز کارهای متعددی انجام می‌شود ولی مهم‌ترین آن در روزهای اخیر انعقاد توافقنامه شهرداری اهواز با قرارگاه خاتم الانبیا است که با یک اجرای یک طرح گسترده و پایدار پروژه‌هایی را در مناطق مختلف حاشیه شهر اهواز انجام دهد.

سرتیپ پاسدار حسن شاهوارپور ادامه می‌دهد: این توافق‌نامه تا دو ماه آینده مراحل انجام مقدمات را طی می‌کند و بعد از آن، کلنگ زنی شروع پروژه‌ها را انجام می‌دهند.

وی عنوان می‌کند: در منطقه عین دو قرارگاه بقیة الله و یک قرارگاه دیگر هم در منطقه ملاشیه راه‌اندازی کردیم که در زمینه عمرانی، فرهنگی و خدمات‌رسانی به مردم فعالیت می‌کنند.

فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر (عج) خوزستان در پایان با اشاره به بازسازی بیش از ۷۰۰ منزل مسکونی در منطقه عین دو، می‌گوید: پایگاه‌های بسیج مناطق مختلف حاشیه شهر اهواز نیز فعالیت‌های متعدد اجتماعی و فرهنگی را برای مردم این مناطق انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، همه مردم این منطقه دردهای زیاد خود را بیان کردند، امید می‌رود که مسئولان اجرایی خوزستان دست به دست هم بدهند یا مناطق فوق را ساماندهی کنند و یا اینکه خانه‌های خطرساز را به منطقه‌ای با دسترسی آسان برای اهالی جابه‌جا کنند.

asaran

View more posts from this author