کتاب «شهیدحسین بیدخ» از شهدای هشت سال دفاع مقدس دزفول منتشر شد +تصاوی

شهیدحسین بیدخ

کتاب «شهیدحسین بیدخ» از شهدای هشت سال دفاع مقدس دزفول منتشر شد +تصاویر

نویسنده کتاب شهید حسین بیدخ گفت: کتاب «فروردین ۶۱» روایت زمانه و زندگی شهید والامقام «حسین بیدخ» است که به چاپ رسیده و منتشر شده است.

نجمه فرهادنژاد نویسنده کتاب «فروردین 61» در گفت‌وگو با خبرنگار  در دزفول، اظهارداشت: این کتاب که در حدود 100 صفحه و توسط انتشارات سرزمین نور و به همت مرکز فرهنگی دفاع مقدس به چاپ رسیده، شامل مجموعه خاطراتی از  زندگی شهیدحسین بیدخ است که در عملیات فتح‌المبین به درجه رفیع شهادت نائل آماده است.

وی افزود: این کتاب با مقدمه‌‌ای از دکتر محمدرضا سنگری آغاز و بعد از پیشگفتار نویسنده، وارد متن کتاب می‌شود که شامل روایت‌هایی کوتاه و به هم پیوسته در قالب شش پرده تنظیم شده است. «مکاشفه» به دوران قبل از تولد شهید و خبر آمدنش به دنیا، پرده اول: رستنگاه, در مورد خانواده و فضایی که شهید در آن پرورش یافته است، پرده دوم: نفس گریه، در‌ باره روایت به دنیا آمدن شهید و کودکی وی است.

وی در ادامه گفت: پرده سوم: فصل شکوفایی، به خصوصیات اخلاقی و رفتاری شهید در دوران نوجوانی و فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی او می‌پردازد، پرده چهارم: «بیسیم‌چی گردان» فعالیت‌های وی در جبهه، پرده پنجم: سلوک عاشقانه که در مورد شهادت این شهید گرانقدر است و همچنین پرده ششم: پس از شهادت، شامل خاطرات مربوط به ‌پس از شهادت و کرامات این شهید بزرگوار است و نیز در پایان مجموعه نیز، نگارخانه‌ای شامل تصاویری از شهید و وصیت‌نامه قرار داده شده است.

بیشتر بخوانید

فرهادنژاد در خصوص روند نگارش کتاب اظهار داشت: این کتاب که نگارش آن حدود دو سال به طول انجامیده است، ثمره ساعت‌ها مصاحبه با خانواده، دوستان و همرزمان شهید است که مصاحبه‌های آن توسط گروه روایتگران شهدا در مرکز فرهنگی دفاع مقدس صورت گرفته و برخی نیز حاصل مصاحبه و گفت‌وگوی نویسنده با خانواده شهید است که در قالب خاطراتی کوتاه از دوران قبل از کودکی شهید آغاز می‌شود و تا شهادت و دوران پس از شهادت وی، پیش می‌رود.

نویسنده کتاب «فروردین 61» در خصوص اینکه جرقه این کار، از چه زمانی شروع شد، بیان کرد: از حدود سال 90 در مرکز فرهنگی دفاع مقدس در کنار دیگر دوستان به صورت خودجوش مشغول جمع‌آوری اطلاعاتی در مورد شهدا بودیم، زمانی که وصیت‌نامه شهید را خواندم  تحت تاثیر قرار گرفتم و پس از پیشنهاد خاطره‌نگاری از سمت مرکز فرهنگی این کار را قبول کردم؛ از گروه روایتگران شهدا، مرکز فرهنگی دفاع مقدس و تمامی کسانی که در راه شهدا قدم و قلم می‌زنند تشکر می‌کنم.

به گزارش تسنیم، شهید حسین بیدخ در سن 19 سالگی در عملیات فتح المبین با رمز یازهرا به شهادت رسید.

شایان به ذکر است، دزفول در تاریخ هشت ساله دفاع مقدس، بیش از 2600 شهید 4000 جانباز و 500 آزاده والامقام تقدیم انقلاب و اسلام کرده است. واین شهر مقاوم و ولایت مدار بیش از 35 سردار شهید در دوران نبرد هشت ساله دفاع مقدس تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است.

asaran

View more posts from this author