تحریم مانع صادرات شکر دارویی ایران شد‌

تحریم مانع صادرات شکر دارویی ایران شد‌

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان با اشاره به تولید شکر دارویی با بالاترین استانداردهای بهداشتی در اهواز گفت: سالانه امکان صادرات ۳هزار تن شکر دارویی به خارج داریم. تحریم مانع این صادرات شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، عبدعلی ناصری امروز در بازدید اصحاب رسانه از کارخانه تصفیه شکر حکیم فارابی خوزستان اظهار داشت: شرکت کشت و صنعت حکیم‌ فارابی تنها کارخانه مجوزدار شکر دارویی در کشور است که شکر دارویی مورد نیاز بالغ بر 63 شرکت دارویی در کشور را تامین می‌کند.

وی افزود: این شرکت تولید شکر دارویی در خاورمیانه بی‌نظیر است و نمونه مشابه ندارد. با توجه به فراهم بودن مواد اولیه این شکر در کشور، میزان و کیفیت شکر دارویی تولید شده در کشت و صنعت فارابی اهواز در بهترین و بالاترین سطح کمی و کیفی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان اظهار داشت: با هدف تنوع و توسعه محصول و ایجاد ارزش افزوده و همچنین جلوگیری از وابستگی کشور، این محصول دارویی در شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی، تولید شد.

وی ادامه داد: شرکت کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی خوزستان با توجه به تعهدی که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد شکر دارویی مورد نیاز کارخانه‌های داروسازی کشور را در هر شرایطی تامین کرده تا روند تولید و تهیه داروی مورد نیاز کشور که شکر دارویی یکی از اقلام مهم صنعت داروسازی دچار اختلال نشود.

ناصری بیان داشت: میزان نیاز شکر دارویی کشور سالانه 12 هزار تن بوده و  شرکت توسعه فارابی ظرفیت تولید سالانه بیش از 15 هزار تن را دارد. این افزایش تولید می‌تواند سالانه امکان صادارت 3 هزار تن را برای کشور فراهم سازد.

وی ادامه داد: تولید فعلی کارخانه شکر دارویی شرکت توسعه نیشکر حکیم فارابی اهواز 5 هزار و 400 تن در سال است. از سال 1395 تا کنون این شرکت توانسته حدود 16 هزار تن شکر دارویی تولید کند.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان با انتقاد از صنایع دارویی کشور اظهار داشت: این شرکت سالانه می‌تواند تا 15 هزار تن شکر دارویی تولید کند ولی بازار داخلی کشش لازم را ندارد. صنایع دارویی کشور به جای استفاده از شکر دارویی در ساخت دارو از شکر معمولی استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: شکر دارویی شکر تصفیه شده و مناسب داروست و استفاده از شکر معمولی به دلیل ارزانی به کیفیت دارو اثر منفی وارد می‌کند.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره اقدامات این شرکت برای الزام صنایع دارویی برای استفاده از شکر دارویی اظهار داشت: برای حل این مسئله مکاتبات و پیگیری‌های با وزارت بهداشت صورت گرفته است تا صنایع دارویی کشور به استفاده از این محصول دارویی ملزم شوند.

وی درباره صادرات مازاد شکر تولیدی گفت: کیفیت بالای شکر تولیدی داخل (استاندار بهداشتی GMP)و داشتن بالاترین استاندارهای بهداشتی مزیت صاداراتی این محصول است. کشورهای عراق و ترکیه متقاضی این محصول هستند. سیاست‌های تحریمی دشمن مانع صادرات این محصول در این سال‌ها شده است.

به گزارش تسنیم؛ شکر دارویی – صنعتی از تولیدات اصلی و راهبردی شرکت کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی در 40کیلومتری جنوب اهواز است. این شکر ماده اولیه مهم داروسازی است.

asaran

View more posts from this author